Poradnik mieszkańca

Rachunek jest bardzo prosty – mamy w mieszaniu tak ciepło, jak chcemy, a jednocześnie dużo mniej płacimy za ogrzewanie!

Instalacja systemu podzielników kosztów ciepła i rozliczanie się według indywidualnego zużycia, pozwala bowiem obniżyć ponoszone przez mieszkańców opłaty za centralne ogrzewanie średnio od około 15 nawet do 30%.

Co jeszcze zyskujemy:

  • Taki system jest bardziej sprawiedliwy od podziału kosztów ciepła proporcjonalnie do powierzchni mieszkania
  • Zastosowanie podzielników sprawia, że każdy płaci wyłącznie za siebie – opłaty, jakie ponosimy, to koszty faktycznie wykorzystanego ciepła w naszym mieszkaniu
  • Każdy ma możliwość regulowania poboru ciepła w swoim mieszkaniu, np. kiedy wyjeżdżamy na kilka dni, nie musimy ogrzewać mieszkania tak jak na co dzień. W ten sposób jeszcze bardziej ograniczamy wydatki na ten cel
  • Inwestycja w podzielniki jest jednym z najtańszych i najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie kosztów centralnego ogrzewania. Czas zwrotu nakładów ponoszonych na wdrożenie systemu jest zdecydowanie najkrótszy w porównaniu do innych działań, takich jak np. wymiana okien czy docieplenie budynku.
  • Dzięki instalacji podzielników, wzrasta nasza świadomość na temat ilości wykorzystywanego na co dzień ciepła, a co za tym idzie, możemy lepiej kontrolować domowy budżet

Podzielniki kosztów ogrzewania, nazywane też podzielnikami ciepła, to urządzenia montowane na grzejnikach centralnego ogrzewania. Służą do podziału kosztów zużycia ciepła w budynku na poszczególnych mieszkańców.

Co warto o nich wiedzieć?

  • Podzielnik ciepła nie jest licznikiem – nie jest to bowiem przyrząd pomiarowy, a urządzenie, które wraz z systemem rozliczeń, służy do podziału kosztów energii cieplnej.
  • Zalecanym i najczęściej stosowanym urządzeniem, jest podzielnik elektroniczny, który posiada możliwość zdalnego odczytu za pomocą komunikacji radiowej, bez konieczności wejścia do mieszkania. Można go również odczytać w tradycyjny sposób czyli bezpośrednio z wyświetlacza.
  • Mieszkańcy zachowują pełną kontrolę i dostęp do zarejestrowanych przez podzielniki wartości zużycia. W każdej chwili można je wywołać i sprawdzić na wyświetlaczu urządzenia, a następnie zweryfikować z danymi ujętymi na indywidualnym rozliczeniu mieszkania.
  • Podzielniki kosztów mają zaprogramowaną datę końcową okresu rozliczeniowego. Po upływie tej daty, urządzenie ulega wyzerowaniu i rozpoczyna naliczanie dla nowego okresu rozliczeniowego, a wartość z końca okresu rozliczeniowego pozostaje w pamięci podzielnika. W stanie normalnej pracy podzielniki mają wyłączony wyświetlacz. Można go uruchomić poprzez naciśnięcie przycisku pod wyświetlaczem.
  • Zgodnie z Polską Normą, podzielniki montuje się w połowie długości grzejnika, w taki sposób, aby środek urządzenia znajdował się na wysokości 75 wysokości grzejnika z tolerancją ( + – ) 1 cm. Grzejniki o długości powyżej 3 m, lub te o ponadnormatywnej wydajności cieplnej, wymagają dwóch podzielników zamontowanych w 1/3 i 2/3 długości grzejnika.
  • Nie wszystkie grzejniki mogą zostać opomiarowane. Podzielnik powinien być bowiem zamontowany na tym elemencie grzejnym, przez który przepływa woda, a nie jest to możliwe jeśli elementy te osłonięte są np. płytami ozdobnymi.
  • Wartość odczytu nie zależy od wielkości grzejnika. Oczywistym jest, że przykładowo, grzejnik 15-żebrowy odda zdecydowanie więcej ciepła niż grzejnik 5-żebrowy, dlatego przy każdym rozliczeniu, odczyt powiązuje się z wydajnością cieplną grzejnika. W tym celu stosuje się współczynniki przeliczeniowe UF, określone ściśle przepisami Polskiej Normy. Uwzględniają one typ, wielkość, a nawet kształt grzejnika, a także rodzaj podzielnika i metodę jego montażu.
  • Każdy grzejnik, na którym montowane jest opomiarowanie, zostaje zarejestrowany w systemie a jego parametry są dokładnie opisane przez instalatora. Ponieważ system posiada zakodowane wszystkie typy grzejników, automatycznie oblicza odpowiedni współczynnik wydajności cieplnej. Przy obliczeniu, uwzględnia również typ i metodę montażu podzielnika.

Opomiarowanie naszych grzejników sprawia, że opłaty, jakie ponosimy, to koszty faktycznie wykorzystanego ciepła w naszym mieszkaniu. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że dostawa ciepła do budynku obejmuje również dodatkowe koszty, niezależne od zużycia, w których, jako mieszkańcy, musimy partycypować.

W konsekwencji, w każdym rozliczeniu za centralne ogrzewanie, znajdują się nasze faktyczne koszty zużycia ciepła wyliczone na podstawie wskazań podzielników oraz tzw. koszty stałe, dzielone na poszczególne lokale proporcjonalnie do metrażu. Co wchodzi w skład tych drugich? Po pierwsze to stała opłata uiszczana przez właściciela czy zarządcę naszego budynku na rzecz dostawcy ciepła, po drugie tzw. koszty wspólne czyli ogrzewanie klatek schodowych, pionów, wspólnych pomieszczeń takich jak pralnie czy suszarnie. Ponieważ grzejniki w tych przestrzeniach nie są opomiarowane, koszty te wylicza się szacunkowo.
To w jaki sposób i w jakim podziale procentowym rozliczane są koszty stałe, zależy od zarządcy budynku. A to z kolei wskazuje, ile i jakie pozycje znajdą się na naszym rachunku za centralne ogrzewanie.

Rachunki za ogrzewanie płacimy przez cały rok, ponieważ zaliczka na c.o. wliczana jest zazwyczaj w czynsz. Takie rozwiązanie na pewno jest korzystniejsze niż jednorazowa opata roczna, która mogłaby mocno nadszarpnąć nasz domowy budżet.
Ten najważniejszy rachunek dostajemy już po zakończeniu okresu rozliczeniowego obejmującego pełne 12 m-cy kiedy następuje odczyt podzielników, a ich wskazania decydują czy będziemy musieli dopłacić do ogrzewania czy otrzymamy zwrot za nadpłacone ciepło.

Jeśli nasze grzejniki zostały opomiarowane elektronicznymi podzielnikami radiowymi odczyt następuje zdalnie, a w przypadku innych urządzeń – z wyprzedzeniem otrzymujemy informację, w jakim dniu i godzinach będzie on przeprowadzany.
Wskaźniki z odczytu są podstawą do przygotowania naszego rocznego rozliczenie za ciepło.
Dla każdego grzejnika określa się tzw. współczynnik przeliczeniowy (UF), przez który będzie przemnażany późnej odczyt podzielnika. Współczynnik UF uwzględnia zarówno wielkość grzejnika (wysokość, długość, ilość członów itd.), jak również jego typ i konstrukcję (żeliwny, stalowy, aluminiowy itd.). Po przemnożeniu wskazania podzielnika przez współczynnik oceny grzejnika (UF) oraz przez wyrównawczy współczynnik zużycia ciepła (LAF), uwzględniający różnice w usytuowaniu poszczególnych mieszkań w bryle budynku, otrzymujemy tzw. obliczeniowe jednostki zużycia ciepła. Przy wyliczaniu współczynnika UF dodatkowo bierze się pod uwagę również rodzaj zamontowanego podzielnika. Wszystkie te składowe widnieją potem na naszym rozliczeniu.
Znajdziemy tam również tzw. opłaty stałe oraz koszty wspólne dzielone na poszczególne lokale proporcjonalnie do metrażu. W skład opłaty stałej wchodzi opłata uiszczana przez zarządcę naszego budynku na rzecz dostawcy ciepła m.in. za usługi przesyłowe i moc zamówioną, natomiast koszty wspólne to koszty ogrzewania pomieszczeń wspólnego użytku takie jak klatki schodowe, pralnie czy suszarnie a także transport ciepła po budynku poprzez piony i gałązki grzewcze. Udział kosztów wspólnych ustala zarządca i zapisuje go w regulaminie rozliczania ciepła.

Na rozliczeniu indywidualnym widnieją informacje dotyczące poszczególnych lokali:

  • ilość zarejestrowanych jednostek przez podzielniki kosztów ogrzewania w danym lokalu oraz ilość jednostek skorygowanych przez współczynniki wyrównawcze,
  • wielkość naliczonych zaliczek na poczet kosztów centralnego ogrzewania saldo rozliczenia, w tym wysokość nadpłaty lub niedopłaty oraz dane dotyczące całego budynku (węzła).
  • powierzchnia budynku,
  • koszty stałe zakupu ciepła,
  • koszty zmienne zakupu ciepła wynikające z ilości pobranego ciepła,
  • ilość zarejestrowanych jednostek przez podzielniki kosztów ogrzewania w budynku.

Dodatkowo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 (Dz.U. z 2021r. poz. 2273) określającym zakres udzielanych informacji dotyczących rozliczeń kosztów zakupu ciepła dla użytkowników lokali zaopatrywanych w energię cieplną, chłodniczą lub ciepłą wodę użytkową z centralnego źródła w budynkach wielolokalowych powyższe informacje zostaną uzupełnione o:

Dla lokalu

  • wyliczona wartość maksymalnego i minimalnego kosztu zmiennego zakupu ciepła zależnego od jego zużycia dla danego lokalu w sezonie grzewczym,
  • wysokość miesięcznych zaliczek na poczet kosztów centralnego ogrzewania w następnym sezonie grzewczym.

Dla budynku (węzła):

  • ilość pobranego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku oraz wartość w przeliczeniu na 1m2 lokali,
  • koszt pobranego ciepła w rozbiciu na koszty ogrzewania i koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • średni koszt ogrzewania lokali w budynku na 1m2 powierzchni lokali,
  • informacje kontaktowe do organizacji zrzeszających lokatorów budynków wielolokalowych, oraz informacje dotyczące stron internetowych, gdzie możliwe jest uzyskanie informacji o dostępnych środkach poprawy efektywności energetycznej,
  • informacje na temat procedur składania skarg oraz możliwości metod rozstrzygania sporów.

Z usługą ista connect to prostsze niż myślisz. Nie tylko sprawdzisz na bieżąco ile zużywasz wody i ciepła, ale nawet porównasz dane z ubiegłych lat i przekonasz się, w którym pokoju najczęściej odkręcasz kaloryfery.

Ista connect umożliwia dostęp do portalu internetowego, który daje wiele możliwości i korzyści, jeśli chodzi o monitoring zużycia ciepła i wody:

 

  • Otrzymujesz regularną informację o bieżącym zużyciu ciepła i wody,
  • Masz możliwość porównania zużycia do średniej w budynku,
  • Możesz sprawdzić zużycie w każdym pomieszczeniu,
  • Możesz przejrzeć historię z ostatnich 3 lat,
  • A wszystko to sprawdzisz nawet na swoim telefonie, ponieważ system jest dostosowany również do urządzeń mobilnych

Takie rozwiązanie to nie tylko świetny sposób na pełną kontrolę zużycia i racjonalne korzystanie z ciepła i wody, ale także doskonała opcja dla osób, które wynajmują swoje mieszkania.
Jedno jest pewne: z ista connect wysokość rachunków na pewno Cię nie zaskoczy!
Jak korzystać z portalu, zobacz tutaj.

Rozsądnie gospodarowanie zużyciem wody i ciepła przyniesie wymierne korzyści nie tylko dla Twojego domowego budżetu, ale także dla zrównoważonego rozwoju. Redukując koszty zużycia mediów w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, a jednocześnie przyczynisz się do ochrony klimatu i zmniejszysz zużycie CO2.
Oto kilka prostych i skutecznych sposobów, które Ci w tym pomogą – nie czekaj, wprowadź je w życie już dziś!

Ciepło, cieplej, gorąco. Czyli kaloryfer w centrum uwagi

  • Utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu. Bądź racjonalny. Ustal stałą temperaturę, która Ci odpowiada. Dzięki temu unikniesz gwałtownego wychłodzenia pomieszczenia i nie będziesz musiał zużywać dużej ilości ciepła do ponownego ogrzania.
  • Wietrz krótko i ekonomicznie. Ustaw pokrętło grzejnika na najniższą wartość. Odczekaj i otwórz szeroko okno na krótką chwilę.
  • Zadbaj o odpowiedni obieg ciepła. Kaloryfery odgrodzone od pomieszczenia ciężkimi zasłonami lub meblami blokują właściwe rozprzestrzenianie się ciepła. Gromadzi się ono wtedy tylko przy grzejniku.
  • Zatrzymaj uciekające ciepło. Upewnij się, że okna i drzwi w twoim mieszkaniu są szczelne. Dzięki temu zapobiegniesz stratom ciepła.
  • Utrzymuj wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu zapewni Ci mniejsze zużycie ciepła.
  • Zmniejsz ogrzewanie o 1 stopień. Zaoszczędzisz nawet 5% na zużyciu ciepła i zadbasz o zdrowie. Rekomendowana temperatura w mieszkaniu to 18-21 stopni Celsjusza, w zależności od pomieszczenia.
  • Śpij dobrze i płać mniej. Zmniejsz temperaturę grzejnika przed snem. Wyśpisz się lepiej i dodatkowo zredukujesz koszty.
  • Korzystaj ze słońca. To naturalne źródło ciepła. Odsłoń okna w słoneczny dzień, poprawisz sobie humor i bezpłatnie ogrzejesz mieszkanie. Ciepło lubi uchodzić, dlatego zasłaniaj okna po zmroku.
  • Daj odetchnąć grzejnikowi. Pranie rozwieszone na kaloryferze blokuje rozprzestrzenianie się ciepła. Grzejnik będzie gorący, a w Twoim mieszkaniu chłodno.
  • Dbaj o wspólną przestrzeń. Zamykaj okna i drzwi na klatce schodowej oraz w piwnicach, pamiętaj też o drzwiach wejściowych do klatki. Im niższa temperatura, tym więcej ciepła przenika z Twojego mieszkania na klatkę schodową.

Woda to żywioł. Panuj nad nim z głową

  • Wybieraj prysznic zamiast wanny. Kiedy kąpiesz się pod prysznicem, zużywasz nawet do 40% mniej wody.
  • Zakręcaj kran podczas toalety. Mydlisz ciało i włosy? Czyścisz zęby lub golisz się? – nie pozwól, aby w tym czasie lała się woda.
  • Myj naczynia ekonomicznie. Używaj zmywarki lub zamykaj odpływ w zlewie podczas mycia, tak, aby wykorzystać zebraną wodę.
  • Płucz naczynia w chłodniejszej wodzie. Używaj ekologicznych detergentów, wtedy niższa temperatura wody zmyje pozostałości środków czyszczących.
  • Załączaj zmywarkę, gdy jest pełna. Poczekaj, aż uzbierasz tyle naczyń, żeby ją zapełnić lub ustaw program oszczędnościowy.
  • Uruchamiaj pralkę z pełnym bębnem. Pierz tylko wtedy, jeżeli masz wystarczająco dużo rzeczy, aby wypełnić pralkę w 100%.